قطعات تشکیل دهنده پکیج

برگشت

PhotoGrid_1411410571069

قطعات پکیج را به دو دسته تقسیم می کنند:

  1. قطعات الکترونیکی

  2. قطعات مکانیکی

قطعات الکترونیکی خود به ۳ دسته تقسیم می شوند:

  1. بردها هستند که وظیفه کنترل و اجرای برنامه های درخواستی را که در آن ذخیره شده است را دارند.

  2. قطعاتی هستند که فقط به فرمان برد کنترل اجرای عملیات می کنند که معمولا از برق ۱۱۰ و ۲۲۰ ولت تغذیه می شوند.

  3. قطعاتی هستند که تغییرات را به برد کنترل گزارش می دهند و برد به نسبت این اخبار به قطعات مجری فرمان دستور انجام عملیات را صادر می کند.

بردها

در پکیج های قدیمی از برد کنترل استفاده نمی شود و فقط با یک یا چند ترموستات یا آگوستات و چند قطعه مکانیکی کنترل می شوند. اما اکنون در پکیج ها از انواع و اقسام برد ها استفاده می شود.برد  وظیفه دارد طبق برنامه هایی که در کارخانه سازنده آن طراحی و ذخیره شده است و نیازهایی که مصرف کننده به آن اعلام می کند قطعات را کنترل کرده تا نیاز مصرف کننده برطرف شود.

 

فن

وظیفه فن مکش کردن هوا به داخل محفظه احتراق و بیرون راندن محصولات احتراق از محفظه احتراق است. فن ها از برق ۲۲۰ ولت تغذیه می کندد. البته قسمت پیچ فن بیرون از کانال جریان هوا قرار دارد و از طریق یک شفت به بولیور فن که داخل مجرای خروجی گازهای احتراق قرار دارد متصل است با توجه به اینکه همراه با محصولات احتراق مقدار زیادی گرما به بیرون از دستگاه پرتاب می شود در نتیجه مقدار هوای خروجی از لوله دودکش بسیار مهم است.

 ونتوری

اصطلاح ونتوری یکی از قوانین فیزیک است. هرگاه قطر مسیر عبور سیالی که با سرعت در حال حرکت است را کاهش دهیم و دوباره افزایش دهیم اگر در قسمت باریک تر سوراخی به بیرون ایجاد کنیم نه تنها سیال از مسیر بیرون  نمی رود بلکه در  زمان عبور سیال از این قسمت عمل مکش ایجاد می شود .

از این قانون در خروجی فن استفاده شده است و قسمت مکش را به یک سنسور متصل کرده تا در صورت هرگونه اختلال در عبور جریان مانند گرفتگی در مسیر دودکش یا از کارافتادگی فن عمل مکش متوقف شود و در نتیجه این عمل سنسور متصل به ونتوری به برد گزارش می دهد. به محض گزارش سنسور مبتنی بر نقص در تهویه برد کنترل مشعل را خاموش می کند و کد خطای مربوط به سیستم تهویه نمایش داده می شود.

پرشر سوئیچ هوا

سنسوری است که از طریق مجرای باریکی به ونتوری متصل است. تغییرات فشار در ونتوری به پرشر اعمال می شود و در نتیجه این عمل دیافراگم داخل پرشر به سمت قسمت مکش کشیده شده تا پلاتین های متصل به آن وصل شوند. تغییرات فشار درمجرای خروجی فن را می توان با دو شلنگ به پرشر فن متصل کرد یکی از شلنگ ها که به قسمت وسط ونتوری متصل شده است در پرشر فن به لوله ای که با نشان منفی علامت گذاری شده است و شلنگ دوم که به صورت مستقیم بر مجرای خروجی فن قرار دارد به لوله ای که با علامت مثبت علامت گذاری شده متصل می شوند.

مبدل حرارتی

به لوله های مارپیچی که به وسیله تعداد زیادی تیغه به هم متصل شده اند تا در برابر شعله مشعل قرار گیرند و گرمای شعله را به آب داخل خود انتقال دهند مبدل حرارتی گفته می شود.مبدل ها معمولا از فلز مس ساخته می شوند.

 

منبع انبساط

همانطور که می دانید آب مدار گرمایش در یک مدار کاملا بسته به گردش در می آید تا بتواند گرمای جذب شده در مبدل حرارتی را به سیستم انتقال گرمای ساختمان برساند. مسلم است وقتی آب را در یک ظرف بسته گرم کنیم به علت انبساط آب فشار وارده به دیواره های ظرف افزایش می یابد و احتمال خطر وجود دارد. به همین علت در مدار گرمایی که یک مدار بسته است قطعه ای به نام منبع انبساط نصب می شود تا درهنگام گرم شدن آب مقدار آب اضافه را در خود جای داده و پس از سرد شدن به مدار بازگرداند. این عمل توسط یک دیافراگمکه در وسط منبع قرار دارد انجام می شود.

 

البته قطعات موجود در پکیج لامبرت به این قطعات منتهی نمی شود قطعات مصرفی در پکیج لامبرت بسیار بیشتر می باشند که فقط در مورد تعدادی از آنها و نحوه عملکرد شان توضیح دادیم.